Wtorek, 19 czerwca 2018 r.
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego użytkownika, zarejestruj się aby uzyskać dostęp do szkolenia.
Zarejestruj się

Pogoda na dziś, jutro, następny tydzień?

Więcej na stronach Onet.pl

LMS, realizacja szkolenia
i technologie e-learning.
Custom content development.


Pomysł i konsulting

  Strona startowa O szkoleniu
  O szkoleniu  
 

Geneza koncepcji projektu

Stworzenie szkolenia było inspirowane własnymi przemyśleniami twórców projektu z eSynergia oraz spostrzeżeniami przekazanymi przez Pracowników Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Dzięki temu powstała koncepcja przeszkolenia jak największej liczby polskich kierowców, co w konsekwencji powinno zaowocować obniżeniem ilości wypadków na drogach, jak również redukcji negatywnych ich skutków. Twórcy projektu zakładają, iż kierowcy, zachęcani przekazem promocyjnym w mediach oraz atrakcyjnymi nagrodami, będą chętnie brali udział w szkoleniu. Dodatkowym argumentem za udziałem w szkoleniu będzie prowadzona przez Policję akcja informacyjna polegająca na przekazywaniu kierowcom informacji o adresie szkolenia. Szczególnie ci kierowcy, którzy zostali pouczeni przez Policję za popełnienie drobnych wykroczeń na drodze, będą zachęcani przez Policjantów do wzięcia udziału w szkoleniu, jako element działalności profilaktycznej prowadzonej przez Policję.

Profilaktyka, a nowe technologie

Każdego roku rzesze kierowców powiększają się o nowych, tych, którzy właśnie zdali egzamin. Jedni i drudzy, jak wykazują statystyki Policji, wykazują braki w znajomości zasad ruchu drogowego, tym większe, im dawniej zdawali egzamin na prawo jazdy. Nie ma żadnej możliwości, aby już po uzyskaniu prawa jazdy weryfikować ich wiedzę, poza przypadkami, kiedy któryś z kierowców przekroczy w ciągu roku liczbę 24 punktów. Policja nie dysponuje narzędziami, dzięki którym mogłaby skutecznie, szybko i tanio podnosić poziom wiedzy u kierowców, zwłaszcza u tych, najczęściej łamiących przepisy. Poza wszystkim kierowcy sami muszą tego chcieć. Taką możliwość daje zastosowanie metody e-learning do edukacji. Atrakcyjne, ciekawe, dostępne cały czas w sieci Internet, nieodpłatne szkolenie, w którym nauka przebiega intuicyjnie, dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji metodycznej i atrakcyjnym środkom multimedialnym daje szansę na zmianę poziomu wiedzy u kierowców. Szkolenie poparte odpowiednio sformatowanym przekazem medialnym będzie świetnym uzupełnieniem prowadzonej przez Policję działalności profilaktycznej, które po jakimś czasie powinno spowodować zauważalny spadek ilości wypadków na drogach Polski.

Przykładowo, szkolenie z wiadomości o Unii Europejskiej (www.akademiaeuropejska.pl) odwiedziło w czasie 5 miesięcy ponad 20 000 tys. uczestników, a cały kurs, zakończony testem ukończyło 3 tys. i to tylko dla własnej przyjemności! Szkolenie GOPR, "W górach bezpiecznie" (www.gopr.com.pl ) w ciągu roku odwiedzono 231 818 razy, a zarejestrowało się w nim 27 828 użytkowników, z czego 4755 z nich "zdało" test (50 pytań z min. 70 % poprawnych odpowiedzi) oraz wydrukowało sobie certyfikat ukończenia szkolenia z podpisem naczelnika GOPR.

Nie ma wątpliwości, że e-learning to przyszłość edukacji - użyty do przeszkolenia jak największej liczby kierowców zmniejszy liczbę wypadków na drogach i to dzięki ich własnej woli.

Opis zawartości szkolenia

Szkolenie składa się ze 150 ekranów i trwa około 4 godzin klikania. Zostało podzielone na pięć części, nazywanych lekcjami:

 • Pierwsza pomoc - jak jej udzielać, radzić sobie w sytuacjach ekstremalnych na drodze, jak pomóc poszkodowanym do czasu przyjazdu służb drogowych
 • Jak skutecznie rozpoznawać sytuacje na drodze, mogące doprowadzić do wypadku, jeszcze przed jego wystąpieniem
 • Profilaktyka - min. jak nie pozwolić ukraść sobie samochodu, nie zasnąć podczas prowadzenia, zachowywać się na miejscu wypadku itp.
 • Powtórka z kodeksu - min. najczęściej popełniane błędy na drodze, wybrane, nowe i najnowsze przepisy, oraz znaki
 • Rajdowiec radzi - min. sposób reakcji w trudnych sytuacjach na drodze (przykłady zagrożeń i reakcji), rady dla młodych kierowców
Tekst na każdym ekranie czyta lektor narrator, a komentuje najważniejsze kwestie tzw. wirtualny doradca (policjant, rajdowiec, lekarz ratownik). W każdej chwili szkolenie można przerwać i powrócić do reszty materiału w późniejszym terminie, dzięki funkcjonalności jaką daje platforma edukacyjna MyLearning, na której jest osadzone szkolenie. Jednak założenie jest takie, aby kierowcy przerobili to szkolenie jednego dnia, czyli za jednym razem. Każdy dział został podzielony na lekcje, których czas trwania jest nie dłuższy niż 60 min. Każda lekcja składa się z tematycznie związanych ze sobą ekranów (np. rajdowiec radzi, jak skutecznie rozpoznawać sytuacje mogące doprowadzić do wypadku itp.). Dodatkowo, na ekranach, w zależności od specyfiki prezentowanego problemu, wykorzystane są środki multimedialne (zdjęcia, animacje, wykresy, modele symulacyjne itp.). W czasie prezentowania materiału, w obrębie danego rozdziału, co pewien czas są umieszczone quizy, na które udzielenie poprawnej odpowiedzi daje natychmiast odpowiedź, czy osoba ucząca się poprawnie przyswoiła materiał. Na końcu każdej części szkolenia, umieszczony jest test cząstkowy po przejściu, którego od razu jest prezentowany uczestnikowi wynik, jak również zapisywany w systemie. W przypadku, gdy, użytkownik nie uzyska wymaganej do zaliczenia testu ilości punktów (min 70 % poprawnych odpowiedzi), zostaje mu wyświetlona lista wszystkich udzielonych, z uwzględnieniem tych błędnych. Zaliczenie testu cząstkowego warunkuje przejście do kolejnej lekcji. Szkolenie kończy test końcowy, podsumowujący cały prezentowana w szkoleniu materiał. Poprawne zaliczenie testu końcowego, uprawnia uczestnika do wydrukowania certyfikatu ukończenia szkolenia. Sam certyfikat ni uprawnia uczestnika do niczego jest wyłącznie formą podziękowania od Policji za naukę.

O twórcach

W Tworzenie szkolenia oraz jego zawartości są lub byli zaangażowani:
 • Naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Krakowie mł. Inspektor Ryszard Grabski
 • Ekspert Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Krakowie nadkomisarz Krzysztof Burdak
 • Naczelnik Sekcji do Zwalczania Przestępczości Samochodowej KMP w Krakowie - Podinspektor Bogdan Horowitz
 • Z -ca dyr Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - Marek Dworak
 • Lek. Med. Jan Maciej Krzak - chirurg, ratownik GOPR, instruktor BLS
 • Dr Jacek Nitecki - lekarz, wykładowca w szkole ratownictwa PSP w Krakowie
 • Brygadier Piotr Harańczuk - z-ca komendanta PSP w Żywcu - wielokrotnie nagradzany w zawodach w ratownictwie drogowym
 • Piotr Sławeta - niezależny motoryzacyjny dziennikarz radiowy i telewizyjny, członek Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie
 • Michał Bębenek - kierowca rajdowy, zajmujący miejsca na podium w mistrzostwach Polski

Pomysł stworzenia szkolenia, prowadzenie projektu, konsulting, pozyskanie środków finansowych od sponsorów wykonany został przez pracowników spółki eSynergia. Agencji konsultingowej świadczącej usługi doradcze w dziedzinie szkoleń e-learning, projektów IT, www itp.

Szkolenie zostało wykonane przez zespół projektowy firmy MyNetwork Polska, spółki zorientowanej na dostarczanie firmom, instytucjom rządowym i pozarządowym zaawansowanych narzędzi z dziedziny technologii internetowych, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji i rozwiązań e-learning.

 
Patron honorowy
Małopolski Komendant Wojewódzki Policji
Patron honorowy
Patron merytoryczny
Sekcja Ruchu Drogowego
KMP w Krakowie
Patron merytoryczny
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu
Patron merytoryczny
Partner technologiczny
     

Polecamy: Szkolenia, kursy bhp